Převzato z Official Google Blog Česká republika.
Chcete změnit svět už dnes? Pojďte na to vědecko-technicky!
Když bylo Louisovi Braillovi 16 let, vymyslel abecedu pro nevidomé. Už ve 13 letech začala být Ada Lovelace fascinována matematikou a později vymyslela první počítačový program. Ve věku 19 let začal Alexander Graham Bell experimentovat se zvukem, až došel k vynálezu telefonu. Mnoho skvělých vědců našlo zálibu ve vědě už v raném věku a nakonec dosáhli objevů, které změnily náš způsob života.
Znáte mladé vědátory, které baví objevovat a zkoumat nové věci? Teď mají šanci ukázat světu své schopnosti.
Ve spolupráci s CERN, Lego Group, časopisy National Geographic a Scientific American spouštíme už 3. ročník největší online vědecké soutěže Google Science Fair. Pokud je vám 13 až 18 let, studujete a máte počítač s připojením na internet, neváhejte se přihlásit a vyhrát stipendium, stáže a další zajímavé ceny.
Projekt je součástí našeho celoročního programu “Google pro vzdělávání v Česku”provzdelavani.cz v rámci podpory STEM vzdělávání - technických a vědeckých oborů včetně matematiky, které mají přispět ke zvýšení zájmu a rozvoji znalostní ekonomiky v Česku a naší konkurenceschopnosti.
Jak se soutěže zúčastnit
V soutěži můžete ukázat své vědecké dovednosti, ale také si procvičit cizí jazyk. Přihlásit se je možné ve 13 jazycích včetně angličtiny na www.googlesciencefair.com. Registrace je otevřena od 30. ledna a končí 30. dubna 2013.
Jak vybereme vítěze
Po uzavření registrace projekty zhodnotíme a v červnu vyhlásíme 90 semifinalistů. Tvůrce patnácti nejlépe hodnocených projektů pozveme 23. září do centrály Google v Kalifornii, kde se rozhodne o vítězích v jednotlivých věkových kategoriích i “velké ceně” soutěže.
Poprvé se do hlasování může zapojit také veřejnost. V sérii živých Google+ Hangoutů, které budou vysílány od srpna, se můžete s finalisty seznámit a potom i hlasovat pro nejlepší “Inspirativní nápad”, který se uděluje projektu s největším potenciálem změnit svět.
Vítězové se mohou těšit na stipendium, výlet na Galapágy a exkurzi do Googlu, CERNu nebo Lega a mnoho dalšího. Podobně jako loni udělíme také cenu “Věda v akci” (Science in Action Award). Tu získá projekt, který dokáže prakticky ovlivnit a řešit problémy v sociální, zdravotní nebo enviromentální oblasti.
Více informací o soutěži naleznete na oficiálním webu Google Science Fair, Google+ stránce soutěže, Google+ stránce českého Googlu a webu programu provzdelavani.cz.
Martina Ondrušová
Google CŘ
Žádné komentáře:
Okomentovat