Ve čtvrtek 17. ledna propojí své síly Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR msmt.cz, nezisková organizace EDUin eduin.cz a český Google google.cz, aby společně s dalšími partnery nastartovali proces změny českého vzdělávání a vyvolali celospolečenskou diskusi.
MŠMT ČR při této příležitosti organizuje zahajovací konferenci k přípravě Strategie vzdělávání 2020 www.vzdelavani2020.cz, která má aktualizovat a konkretizovat směry a cíle vzdělávací politiky. Důležité vstupy přinese i celospolečenská diskuse o smyslu vzdělávání v rámci kampaně "Česko mluví o vzdělávání" ceskomluvi.cz, kterou v ten samý den startuje nezisková organizace EDUin. Její důležitou součástí bude zapojení expertů a akademické obce, ale také české veřejnosti. Ta bude mít možnost zapojit se pomocí online technologií od českého Googlu, který kampaň podporuje. V návaznosti na ní Google zároveň spouští celoroční program "Google pro vzdělávání v Česku" provzdelavani.cz. Jeho cílem je přispět ke změnám vzdělávání ve spolupráci s partnery z komerčního i neziskového sektoru, školami, učiteli i žáky, a to s využitím nových technologií.
MŠMT ČR
Ve čtvrtek 17. ledna 2013 pořádá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v Národní technické knihovně v Praze úvodní konferenci k přípravě Strategie vzdělávací politiky v České republice do roku 2020. Konferenci, které se účastní více než 180 domácích a zahraničních odborníků, zahájí ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala. Konference si klade za cíl představit návrh hlavních východisek a směrů strategie a způsob, jakým ministerstvo povede veřejnou diskusi k její přípravě. Na konferenci bude představen i webový portál www.vzdelavani2020.cz.
"Vzdělávání a jeho efekty působí po desetiletí, a proto potřebujeme dosáhnout skutečně strategického a odpovědného řízení vzdělávacího systému. Nesmí jít pouze o vypracování nového dokumentu, ale o dosažení široké společenské shody nad základními směry rozvoje vzdělávání v České republice,“ říká Jiří Nantl, první náměstek ministra školství.EDUin
Nejvýraznější partnerskou iniciativou bude celospolečenská diskuse organizace EDUin (eduin.cz) pod názvem “Česko mluví o vzdělávání” (www.ceskomluvi.cz). Cílem kampaně je vyvolat celospolečenskou debatu, na jejímž konci bude definován smysl a cíle vzdělávání, které budou každému srozumitelné. V rámci šestiměsíčního projektu se propojí experti na vzdělávání i komerční sektor a díky online technologiím Googlu - i veřejnost z celé ČR. Společnými silami chtějí připravit podklady pro přípravu jasné, veřejnosti srozumitelné a sdílené koncepce vzdělávací politiky v Česku a ty v červnu prezentovat poslancům a zástupcům MŠMT v rámci veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně.
Zdeněk Slejška, výkonný ředitel EDUin, řekl: “Chceme využít příležitosti, kdy se ministerstvo školství rozhodlo přemýšlet o koncepci a vzdělávání budoucnosti. Rádi bychom přispěli tím, že se pokusíme oslovit co nejširší veřejnost co nejsrozumitelněji. A také chceme napomoci při hledání nástroje, který zajistí větší stabilitu a kontinuitu vzdělávací politiky, aby každý ministr a ministryně nezačínali vždy znovu od nuly. Způsobů, jak to udělat, je několik. Diskutujme o tom, který je nejvhodnější. I to je smysl kampaně."
Český Google
Podpora kampaně EDUin je zároveň součástí celoročního programu českého Googlu “Google pro vzdělávání v Česku” provzdelavani.cz, jehož cílem je ve spolupráci s partnery z různých oblastí přispět ke změnám ve vzdělávání, a to zejména prostřednictvím nových technologií, které výuku zefektivňují, zatraktivňují a usnadňují.
“Vzdělaná populace je pilířem konkurenceschopnosti každé země. Rádi bychom přispěli k tomu, aby se české vzdělávání vrátilo tam, kam dříve patřilo, tedy k evropské špičce. A bez internetu a nových technologií to určitě nepůjde, jelikož stejně důležité jako číst, psát a počítat je dnes umět rychle vyhledat kvalitní informace,” říká Taťána le Moigne, ředitelka českého Googlu a dodává: “Internetová gramotnost a schopnost Čechů efektivně využít internetovou infrastrukturu ve vzdělávání, ale i v byznysu, bude hrát v budoucnosti této země stále větší roli.”
Nové projekty a iniciativy bude Google odkrývat postupně v průběhu roku a budou spadat do tří hlavních oblastí:
- Podpora STEM vzdělávání (science technology engineering math), tj. podpora technických oborů, matematiky i vědeckých oborů, která má přispět ke zvýšení zájmu a rozvoji znalostní ekonomiky v Česku ve prospěch konkurenceschopnosti (např. podpora projektu ISEA “Matematika s chutí” na ZŠ)
- Rozvoj internetové gramotnosti na školách včetně bezpečného používání internetu (např. Mapy internetu pro učitele a žáky, spolupráce s organizacemi ELAI, Národní centrum bezpečnějšího internetu a eBezpečí, semináře pro učitele v rámci Akademie moderního vzdělávání)
- Vývoj nových technologií, zařízení a aplikací pro vzdělávání, které samotnou výuku usnadní a zatraktivní pro žáky i učitele (Google Apps pro vzdělávání s Netmailem, Google Granty pro neziskové organizace, Chromebooky, interaktivní tabule Nakladatelství Fraus, vzdělávací aplikace pro mobily a tablety s OS Android)
Více informací
- o Strategii vzdělávání 2020 najdete na www.vzdelavani2020.cz
- o kampani “Česko mluví o vzdělávání” a jednotlivých projektech najdete na www.ceskomluvi.cz
- o programu “Google pro vzdělávání v Česku” a iniciativách najdete na stránce provzdelavani.cz
Google pro vzdělávání v kostce
VYHLEDÁVÁNÍ informací na google.cz
- Obrázky Google google.cz/obrazky
- Knihy Google google.cz/knihy
- Google Scholar google.cz/scholar
- Google Earth, Moon, Ocean, Mars… google.cz/earth
- Street View (Art project, podmořské dno, Divy světa…) google.cz/streetview
- YouTube youtube.cz a přednášky z předních univerzit youtube.com/edu
- Google+ Hangouts pro učitele (přednášky pro veřejnost živě)
- Aplikace Google v interaktivních tabulích (Nakladatelství Fraus)
- Disk Google
- Bezplatný email
- Dokumenty a Kalendář Google
- Apps Marketplace
- Chromebooky - zařízení s OS Chrome
- Vzdělávání, akademické zdroje, nástroje v Chrome Webstore
- Zařízení s Androidem - telefony a tablety
- Vzdělávací aplikace na Google Play
- Tematické Google Granty - 15 neziskových organizací z oblasti vzdělávání
- Google Serve Day - Dobrovolníci z Googlu pomohou ve vzdělávacích projektech či organizacích
- Dotace seminářů pro učitele (Akademie moderního vzdělávání)
Žádné komentáře:
Okomentovat